FIP je globalna, međunarodna organizacija koja okuplja nacionalna udruženja farmaceuta i farmaceutskih znanstvenika, te je službeno povezana sa Svjetskom Zdravstvenom Organizacijom (SZO, WHO). FIP ima 126 članova-udruženja, pri čemu predstavlja brojku od čak 3 milijuna farmaceuta i farmaceutskih znanstvenika diljem svijeta!
Tijekom svoje stogodišnje povijesti, prioriteti FIP-a su se značajno mijenjali, kako bi dorasli potrebama i očekivanjima farmaceutske profesije u dinamičnom okruženju zdravstvenih usluga i rapidnih znanstvenih dostignuća.
Promjene u ljekarništvu i razvoj farmaceutske skrbi kao temelja farmaceutske profesije utjecali su na FIP-ovu međunarodnu aktivnost u zagovaranju uloge farmaceuta u zdravstvenom sustavu, uz istovremeni naglasak na razvoj farmaceutskih znanosti.
Brojno članstvo u FIP-ovoj organizaciji je doprinijelo da FIP postane sveobuhvatna i najutjecajnija mreža za farmaciju i farmaceutske znanosti! Ovakva mreža i dalje osnažuje svoj utjecaj i globalnu prisutnost kroz niz partnerstva s vodećim svjetskim zdravstvenim, edukativnim i znanstvenim institucijama.
Najviše tijelo FIP-a je FIP-ovo Vijeće (FIP Council), u kojem sva nacionalna farmaceutska udruženja (Member Organisations) i nacionalna farmaceutska znanstvena udruženja associations (Predominantly Scientific Member Organisations) imaju mogućnost davanja glasa.
FIP i njegove članice odlučno usmjeravaju tijek razvoja moderne zdravstvene zaštite i definiraju doprinos pojedinačne zdravstvene profesije u tom razvoju. Imajući u vidu ovu činjenicu, FIP je razvio novu viziju, misiju i strateški plan s ciljem preustrojavanja u stabilnu organizaciju globalnog djelovanja i aktivnosti za doprinos zdravstvu!
VIZIJA FIP-a
Gdje god i kada god se donose odluke vezane uz lijekove na globalnoj razini, FIP je aktivni sudionik!
MISIJA FIP-a
Poboljšanje globalnog zdravlja kroz unaprjeđenje ljekarničke skrbi i farmaceutske znanosti, kako bi se omogućila inovativna otkrića, učinkoviti razvoj lijekova, poboljšala dostupnost prikladnih, sigurnih, kvalitetnih i troškovno učinkovitih lijekova!
STRATEŠKI CILJEVI FIP-a
Poboljšano zdravlje, sigurnost i skrb pacijenata!
Ljekarnici imaju iznimno važnu ulogu u promicanju zdravih životnih navika i oblikovanju globalnog zdravlja, predstavljajući presudnu poveznicu između lokalne, nacionalne i međunarodne razine zdravstvene politike. Kako FIP zastupa farmaceute i farmaceutske znanstvenike diljem svijeta, ima jedinstvenu poziciju zagovaranja veće odgovornosti i povjerenja u farmaceutske djelatnike u promicanju salutogeneze te blagostanja pojedinca i zajednice! FIP se zalaže i za osnaženu ulogu ljekarnika u socijalno determiniranom zdravlju zajednice, te pravovremenoj prevenciji, kontroli i detekciji rizičnih obrazaca ponašanja pojedinaca kod niza bolesti. FIP želi smanjiti zdravstvene nejednakosti diljem svijeta!
FIP je ponosan na značajne uspjehe i partnerstvo u radu sa Svjetskom Zdravstvenom Organizacijom, kako bi se osiguralo daljnje evoluiranje planiranih javnozdravstvenih inicijativa u svrhu poboljšanja zdravlja zajednice!
PGEU (GPUE – Groupement Pharmaceutique de L’Union Européenne) zastupa i predstavlja stavove javnog ljekarništva posebice odnos prema legislativi i političkim inicijativama na razini EU, koja se odražava i na ljekarničku struku i na javno zdravstvo općenito. PGEU je osnovan 1959. godine s namjenom razmjene informacija o ljekarničkoj praksi i različitim ljekarničkim modelima unutar europskih država. Od tada, sve do danas, misija PGEU-a je promicati ulogu ljekarnika kao ključnog sudionika u javnom zdravstvu. Kako bi misija PGEU-a bila moguća, potrebno je kontinuirano utjecati na niz postupaka donošenja odluka na europskoj razini tijekom razvoja EU legislative i drugih inicijativa relevantnih za lijekove i javno zdravstvo. Regulatorno okruženje treba podržavati ljekarnike u daljnjem razvoju svoje uloge kao ključnog sudionika u osiguravanju zdravlja za europske građane. PGEU kao udruženje redovito surađuje i komunicira s Europskom Komisijom (DG SANCO, DG Enterprise, DG Internal Market, DG CONNECT), Europskim parlamentom, Vijećem stalnih predstavnika (COREPER), te Ekonomskim i socijalnim vijećem .
MISIJA I VIZIJA PGEU
Javni ljekarnici su unutar nacionalnih zdravstvenih sustava prepoznati kao ključni zdravstveni profesionalci koji pokreću dinamične i evolutivne promjene u zdravstvenom sustavu, poboljšavajući zdravlje zajednice unutar koje djeluju!
Kako bi i dalje bio dosljedan, proaktivan i konstruktivni sudionik zdravstvenog sustava, misija PGEU-a je sljedeća :
- Promicanje i razvoj suradnje javnih ljekarnika među europskih državama
- Zalaganje za doprinos javnih ljekarnika unutar zdravstvenog sustava i javnog zdravstva u vidu osiguravanja kvalitetnih zdravstvenih usluga i promicanja racionalne primjene lijekova
- Osiguravanje da vizija javnog ljekarništva ima svoju podršku u politici i razvoju legislative Europske Unije
PGEU je dio mreže koju čini više od 10 europskih zdravstvenih organizacija, koje između ostalih surađuju i sa Europskom Agencijom za lijekove (EMEA).
PGEU je član slijedećih udruženja: EPHA, UIA, EPRUMA i ESWI.
Na europskoj razini, PGEU uspješno i blisko surađuje sa slijedećim organizacijama:
- AESGP: Association of the European Self-Medication Industry
- BEUC: The European Consumers’ Organisation
http://www.beuc.org/Content/Default.asp
- CED: Council of European Dentists
- CPME: Standing Committee of European Doctor
- EAHP: European Association of Hospital Pharmacists
- EDMA: European Diagnostic Manufacturers Association
- EFN: European Federation of Nurses
http://www.efnweb.eu/version1/en/index.html
- EFPIA: European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations
http://www.efpia.org/Content/Default.asp
- EGA: European Generic Medicines Association
- EIPG: European Industrial Pharmacists Group
- EHN: European Heart Network
- EPF: European Patient’s Forum
- EPHA: European Public Health Alliance
- EPRUMA: European Platform for the Responsible Use of Medicines in Animals
- EPSA: European Pharmaceutical Students’ Association
- ESIP: European Social Insurance Platform
- ESWI: European Scientific Working Group on influenza
- EUROPHARM FORUM
http://www.europharmforum.org/
- FEDESA: European Federation of Animal Health
- FIP: International Pharmaceutical Federation
- FVE: Federation of Veterinarians of Europe
- GIRP: European Association of Pharmaceutical Wholesalers
- HOPE: European Hospital and Healthcare Association
- UEMS: European Union of Medical Specialists
- EAEPC:European Association of Euro-Pharmaceutical Companies
http://www.eaepc.org/welcome/index.php
- EHMA: European Health Management Association
- ECPC: European Cancer Patients Coalition
- AIM:Association Internationale de la Mutualité
- HAI: Health Action International Europe
- ESM (European Stakeholder Model)
http://www.esm-system.eu/home.html
- EUAPM (European Alliance for Personalised Medicine)
- European Antibiotic Awareness Day
http://ecdc.europa.eu/en/EAAD/Pages/Home.aspx/
- UIA (Union of International Associations)