Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Hrvatsko farmaceutsko društvo (HFD) i ove godine podupiru globalnu kampanju kojom se promiče važnost pravilne primjene lijekova i prijavljivanja sumnji na nuspojave lijekova. Kampanja popraćena kao #MedSafetyWeek odvija se u sklopu devetog po redu Tjedna svjesnosti o važnosti prijava sumnji na nuspojave s trajanjem od 4. do 10. studenog 2024. godine. #MedSafetyWeek međunarodna je kampanja koju vodi Uppsala Monitoring Center (UMC), Centar za suradnju za međunarodno praćenje lijekova pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO). Kampanju podupire SZO i članovi Međunarodne koalicije regulatornih tijela za lijekove (ICMRA).
U ovogodišnjoj svjetskoj #MedSafetyWeek kampanji sudjeluje 106 organizacija iz 93 države a tema je usredotočena na važnost pravilne primjene lijekova kako bi se spriječile nuspojave i promoviralo prijavljivanje u slučajevima kada se pojave. Tijekom #MedSafetyWeek svatko može pomoći u promicanju poruka kampanje korištenjem hashtaga i dijeljenjem objava HFD-a na društvenim mrežama i drugih organizacija koje sudjeluju u kampanji.
Milijuni ljudi koriste lijekove u svojoj terapiji, međutim, ponekad lijekovi mogu izazvati određene nuspojave. Pravilnom primjenom lijekova možemo uvelike smanjiti rizik od nuspojava, a prijavljivanjem nuspojava možemo pomoći da lijekovi budu sigurniji za sve pacijente.
Istraživanja pokazuju da se oko polovine svih nuspojava mogu spriječiti. Sigurnost pacijenata naš je glavni prioritet stoga tijekom kampanje #MedSafetyWeek želimo podsjetiti bolesnike da uvijek primjenjuju svoje lijekove prema uputama, a zdravstvene djelatnike da pregledaju terapiju pacijenata prije propisivanja.
Iako znanstvenici ili zdravstveni radnici mogu učiniti lijekove sigurnijima, upravo korisnici lijekova i pacijenti imaju važnu ulogu u tome. Svaki put kada pacijenti prijave sumnju na nuspojavu HALMED-u ili svojem zdravstvenom radniku, pomažu da lijekovi budu sigurniji za sve pacijente diljem svijeta.
Nadležna regulatorna tijela za lijekove diljem svijeta imaju sustave za praćenje sigurnosti lijekova. Svrha im je steći što više podataka o poznatim nuspojavama kao i otkriti one nove, što može rezultirati upozorenjima i promjenama u načinu primjene lijeka kako bi oni bili još sigurniji za svoje korisnike.
Pozivamo zdravstvene radnike i pacijente da prijave svaku sumnju na nuspojavu i na taj način aktivno pridonesu praćenju i očuvanju sigurnosti primjene cjepiva i drugih lijekova. Pacijenti, odnosno roditelji i skrbnici, o sumnjama na nuspojave lijekova i cjepiva trebaju obavijestiti liječnika, ljekarnika ili drugog zdravstvenog radnika s kojim su došli u doticaj, a svaku sumnju na nuspojavu mogu prijaviti i izravno HALMED-u na neki od sljedećih načina: putem mobilne aplikacije HALMED (App Store, Google Play), putem on-line aplikacije, putem sustava OPeN za zdravstvene radnikeili slanjem ispunjenog obrasca e-poštom, poštom ili telefaksom.
Praćenjem nuspojava građanima u Republici Hrvatskoj neprekidno se osiguravaju kvalitetni i sigurni lijekovi te se izravno pridonosi zaštiti javnoga zdravlja, kao i zdravlja svakog pojedinog pacijenta koji lijek primjenjuje.